Muzeum
Historie Anatomického muzea Lékařské fakulty Masarykovy univerzity
Anatomické muzeum představuje pro každý anatomický ústav jeho základní součást a je snahou každého přednosty, aby bylo bohatě vybaveno nejen základními výukovými preparáty, ale i preparáty zvláštními, které umožní zájemci podrobněji se seznámit s morfologií.
Před tímto úkolem stál v roce 1919 také první přednosta Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, profesor MUDr. et MVDr. h.c. Otomar Völker, když budoval nový anatomický ústav v provizorní budově nové fakulty – v bývalých zeměbraneckých kasárnách na Úvoze 73 (dnešní budova VUT). Anatomický ústav byl relativně malý a tomu svou rozlohou odpovídalo také anatomické muzeum. Tento ústav během II. světové války prakticky zanikl a také jeho anatomické muzeum mělo podobný osud. Sbírky byly převezeny do pražské Německé lékařské fakulty profesora Gőssera, kde byly zaevidovány a uloženy v depozitáři (sbírky brněnského anatomického muzea tak na štěstí byly zcela odděleny od sbírek pražského Anatomického ústavu).
Po válce byly Lékařské fakultě přiděleny nové budovy na Komenského náměstí 2 a na Joštově ulici 10 (bývalé budovy německé techniky). Za působení profesora Žlábka byl Anatomický ústav umístěn v přízemí budovy Lékařské fakulty na Komenského náměstí 2. Místnosti, uvolněné po Československé armádě byly postupně adaptovány pro potřeby ústavu. Jako první byla zřízena studovna, v sousední místnosti byla instalována provizorní pitevna, ve které se pitvalo na běžných dřevěných stolech. V pitevně byly také prováděny přípravné práce, to znamená konzervace těl a jejich uložení. V tomto provizoriu studenti pitvali do konce letního semestru v roce 1946. Původní malá posluchárna byla přebudována na demonstrační sál a sousední místnosti byly přeměněny na definitivní pitevny. Provoz v nich byl zahájen od zimního semestru 1946/47. V uvolněné místnosti provizorní pitevny bylo během prázdninového období instalováno anatomické muzeum. Základem muzea se staly nepoškozené původní preparáty z muzea ústavu profesora Völkera, které profesor Žlábek převezl z pražského německého Anatomického ústavu zpět do Brna.
Profesor Žlábek věnoval budování ústavu i anatomického muzea velké úsilí a se svými spolupracovníky zhotovil velké množství nových preparátů. Tím muzeum podstatně rozšířil a vytvořil tak základ pro bohatou a moderní sbírku anatomických preparátů, která je plně srovnatelná s jinými evropskými anatomickými muzei.
Anatomickému muzeu byla věnována velká pozornost i po odchodu profesora Žlábka do důchodu. Všichni přednostové ústavů a jimi pověření pracovníci dbali na průběžné doplňování a rozšiřování sbírek.
V současné době je v muzeu vystaveno více než 600 zajímavých exponátů a preparáty jsou nadále doplňovány. Sbírky anatomického muzea jsou rozděleny podle jednotlivých systémů a jsou přehledně uloženy. Orientace v muzeálních sbírkách je proto snadná a studenti při samostudiu a při kontrole získaných poznatků naleznou potřebné informace.
Anatomické muzeum slouží především výuce anatomie studentům Lékařské fakulty a odborníkům z klinické praxe. Anatomický ústav dává možnost seznámit se s bohatými sbírkami svého muzea také studentům jiných vysokých škol. Rovněž studenti středních škol mají možnost si v rámci organizovaných exkurzí doplnit vědomosti potřebné nejen při maturitě, ale také při přijímacích zkouškách na vysokou školu. Anatomické muzeum tak navštíví ročně stovky zájemců o medicínu od nás i ze zahraničí.
Zásluhy profesora MUDr. et RNDr. Karla Žlábka o obnovení a vybudování nového anatomického muzea byly oceněny v roce 1992 při oslavách 90. výročí jeho narození, kdy bylo anatomické muzeum Lékařské fakulty MU přejmenováno na Anatomické muzeum profesora Karla Žlábka.
prof. MUDr. Libor Páč, CSc.